تبلیغات
سایت خبری تحلیلی مصباح - کم‌رنگ شدن حجاب با تجددخواهی و مدرنیته‌پسندی در جامعه
سایت خبری تحلیلی مصباح
اقتصادمقاومتی،اقدام وعمل
تجددخواهی و مدرنیته پسندی در جامعه موجب شده است تا برخی از افراد تز روشنفکری به خود بگیرند و این امر موجب از بین رفتن غیرت، حیا و خودباوری می‌شود.
کم‌رنگ شدن حجاب با تجددخواهی و مدرنیته‌پسندی در جامعه
به گزارش بلاغ، بحث حجاب در چند سال‌ اخیر در کشور بسیار با اهمیت و جدی شده است، چرا که وجود برخی ولنگاری‌ها و بی‌عفتی‌ها چنان عنان گسسته عفاف و بنیان خانواده‌های ایرانی را در معرض آسیب قرار داده است که بواقع، باید برای آن فکر جدی کرد، هرچند این مهم با بی‌خیالی مسئولان پیوند خورده است. حجاب، نشانه عفت و حیاء است
حجابی که امروز در کشور ایران به عنوان یک کشور اسلامی به پرچم هویتی تبدیل شده و حوادثی چون قیام گوهرشاد را در دل خود دارد، موضوعی که حتی دشمنان نیز نسبت به آن بارها اعلام موضع کردند و برای مقابله با این هویت اسلامی در ایران طرح و برنامه دارند.
 
اما در این میان باید به این مقوله نگاه کرد که حجاب و عفاف آیا به عنوان یک هویت در جمهوری اسلامی ایران نگاه می‌شود یا تنها یک سنتی که از گذشتگان تا به امروز رسیده و بی‌حجابی‌ها و بدحجابی‌ها ناشی از گذشته‌گرایی است.
 
ابوالقاسم فرجی عضو شورای فرهنگ عمومی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، اظهار کرد: حجاب یا پوشش اسلامی در آیات و روایات حد و مرز آن مشخص شده است.
 
وی تصریح کرد: دشمن در تفکرات خود موفق عمل کرده است و سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که مسئولان کشور در این زمینه چه کردند؟.
 
ضعف شدید رسانه ملی در ترویج حجاب
عضو شورای فرهنگ عمومی با تاکید بر اینکه نقش خانواده، مدارس و رسانه ملی در تبیین اهیمت حجاب بسیار مهم است، اظهار کرد: گاهی اوقات رسانه ملی ناخواسته مروج بدحجابی و بی‌حجابی  در کشور می‌شود.
 
فرجی با اشاره به اینکه با نگاهی به وصایا شهداء می‌بینیم که به این موضوع اهمیت زیادی دادند، خاطرنشان کرد: این تفکر باید نهادینه شود که حجاب مصونیت است نه محدودیت و حجاب برای تمام زنان دنیا مصونیت می‌آورد.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: برای اینکه به حجاب اسلامی برسیم باید الگوی مناسب معرفی کنیم، بهترین الگو حضرت زهرا (س) محسوب می‌شود و داستان معروف برخورد این حضرت با نابینا نیز در این زمینه می‌تواند برای بانوان‌مان درس به یادماندنی باشد.
 
عضو شورای فرهنگ عمومی با اشاره به اینکه زمانی که حضرت زینب(س) در حال قدم زدن در خیابان بود از سوی برادرانش استتار می‌شد، گفت: گاهی اوقات در معرفی الگو، افراط و غلو کردیم و این الگوها دست نیافتنی معرفی شدند و این مشکل‌آفرین است.
 
چهره‌های قابل تحسین امروز
وی افزود: اساتید دانشگاه، پزشکان و متخصصان ایرانی که در خارج از مرزها با الگوی کامل اسلامی حاضر می‌شوند نیز امروز الگوی جوانان این سرزمین محسوب می‌شوند.
 
زهرا بالو از فعالان فرهنگی فریدونکنار نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، اظهار کرد: دشمنان این کشور مایل نیستند حجاب را به عنوان یک مدل ملی برای کشورمان بپذیرند و باید زوایای این موضوع به خوبی واکاوی شود.
 
وی تصریح کرد: دشمنان خوب می‌دانند که بی‌حجابی از نخستین کانون تربیتی، یعنی خانواده، شکل می‌گیرد و   با بی‌حجابی و پوشش نامناسب، خانواده نابود می‌شود و با نابودی خانواده ریشه دین از بین می‌رود.
 
بی‌حجابی، عامل طیف وسیعی از آسیب‌ها
این فعال فرهنگی با تاکید بر اینکه بسیاری از مشکلات اجتماعی مانند طلاق و روابط نامشروع از بی‌حجابی و بدحجابی شکل می‌گیرد، خاطرنشان کرد: تجددخواهی و مدرنیته پسندی در جامعه موجب شده است تا برخی از افراد پز روشنفکری به خود بگیرند و این امر موجب از بین رفتن غیرت، حیاء و خودباوری می‌شود.
 
بالو در پاسخ به این سوال که خودباوری چگونه با بی‌حجابی در ارتباط است، گفت: بسیاری از جوانان کشور تصور می‌کنند آن چیزی که از سوی غرب با عنوان مدرنیته وارد کشور شده و هیچ تحلیلی بر روی آنها صورت نپذیرفت، دقیق و درست است و از خود اصلی فاصله می‌گیرند.
 
وی افزود: با هر روز قرار گرفتن در این مسیر و فاصله بیشتر از خود، موجب می‌شود راه و رسم غرب‌گرایی را بیشتر فراگرفته و این امر از خودباوری آنها می‌کاهد تا جایی که دیگر فرهنگ و اولویت‌ ارزش‌های این جوان شکلی کاملا غربی به خود گرفته است.
 
نتیجه، چه کنیم؟
بر اساس این گزارش، تبیین سبک زندگی اسلامی ایرانی در جامعه در زمینه عفاف و حجاب و فرهنگ‌سازی آن، معرفی الگوهای برتر، عدم جانمایی فعالیت‌های سیاسی به جای فعالیت‌های فرهنگی، لزوم توجه به بعد فرهنگی عفاف و حجاب، صدا و سیما و نحوه صحیح اطلاع‌رسانی، برگزاری نمایشگاه‌های دائمی و مهم‌تر از همه وظیفه سنگین روحانیت در تبیین این مقوله می‌تواند برخی از مشکلات به وجود آمده در موضوع حجاب و عفاف را کاهش دهد و ما را به هویت اصلی خود که همان پوشش اسلامی است برساند.طبقه بندی: اجتماعی،  مذهبی، 
ارسال توسط سرباز ولایت
آخرین مطالب
نظر سنجی
سطح مطالب سایت چگونه است ؟


شهدای شهرک ساحلی
پرتو ولایت

ندای همت

ولایت عشق

رزمنده جنگ نرم

شهید مجید رستمی
شهید داداش تبار
انعکــاس

جنــگ ســایبری

بصــیرت

سیاسی و مذهبی
شهید طالبی
شهید طالبی

نسیم یار

تربت

نعم المعین

انتظار نیوز

طریقت الهدی
شهید نعمت زاده
شهید نعمت زاده
سلمان فارسی
سلمان فارسی

گلچین سرا
شهید قلی تبار
شهید قلی تبار

سایت المبین

هیئت مکتب الحسین بابلسر

شهدای اجاکسر
شهید میرزاپور
شهید میرزاپور
شهدای گمنام
ذکرالله
شهدای سادات محله
راه روشن
امام علی علیه السلام
عمارعلی

امام علی
دو شهید محبوبی
مصباح
شهید نورانی
منتظران مهدی
شهدای شهرک آزادگان
شهدای شهرک آزادگان
پیوندها

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ