تبلیغات
سایت خبری تحلیلی مصباح - زندگی آرامش‌بخش در 5 محور امام کاظم(ع)
سایت خبری تحلیلی مصباح
اقتصادمقاومتی،اقدام وعمل
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 1 مهر 1395
در اسلام استفاده کردن از زیبایی‌های طبیعی مانند لباس‌های زیبا و متناسب، به کار بردن انواع عطرها و...نه تنها مجاز شمرده شده، بلکه به آن توصیه و سفارش نیز شده است.
به گزارش مصباح ، همیشه وجود الگوها و سرمشق‌های بزرگ در زندگی انسان‌ها، وسیله موثری برای‌تربیت آن‌ها بوده است. به همین دلیل، پیامبر و پیشوایان معصوم(ع) مهم‌ترین شاخه هدایت را با عمل خود نشان می‌دادند. زیرا امامان، رهبران الهی و هادیان راه سعادت هستند که مردم به وسیله آن‌ها در تاریکی‌های زندگی از گمراهی نجات می‌یابند و به رستگاری می‌رسند.

از آن جا که منابع تاریخی و روایی در خصوص سبک زندگی امامان معصوم فراوان است و می‌توان با استفاده از این منابع اصیل و معتبر، سبک زندگی‌ را تبیین و به مثابه الگو و اسوه به جامعه معرفی کرد، لذا باید گفت تبیین سبک زندگی اسلامی، تحول شگرفی‌  را در جامعه ایجاد می‌کند که به سادگی نمی‌توان از آن گذشت. وجود روایات متعددی از امام موسی کاظم(ع) انسان را به تفکر وا می‌دارد که اگر ایشان مدت‌های مدیدی‌را در زندان به سر نمی‌برد، چه آثار و برکات فراوانی از ایشان بر جای می‌ماند که در ادامه به اهم آموزه‌های ایشان در سبک زندگی اسلامی اشاره می‌شود.

1-مراقبه و محاسبه نفس
بدیهی است که مساله محاسبه نفس در اسلام از اهمیت والائی برخوردار است و کسانی که اهل محاسبه نفس نیستند، از پیروان راستین اهل بیت علیهم‌السلام محسوب نمی‌شوند. لذا امام کاظم(ع) در تبیین ضرورت محاسبه نفس می‌فرماید: "کسی که هر روز به حساب خویش نرسد از ما نیست، اگر کار خوبی انجام داده از خدا توفیق فزونی طلبد و اگر عمل بدی انجام داده استغفار کند و به سوی خدا برگردد و توبه کند."

لازم به ذکر است پیشگیری از زیان و کوشش برای سود بیشتر، در هیچ موسسه‌ای چه کوچک و چه بزرگ در این جهان، بدون رسیدگی مستمر و محاسبه و بیلان‌گیری ممکن نیست و فایده آن این است که اگر کار خیری انجام داده، آن را تکرار می‌کند و اگر آلوده به کار بدی شده، از آن توبه نموده و آن را جبران می‌کند.

2-آراستگی ظاهری
از منظر اسلام، استفاده از مواهب خداوند در عرصه‌های گوناگون زندگی نه تنها اسراف شمرده نمی‌شود، بلکه از حقوق اولیه خانواده‌ها محسوب شده و کوتاهی از آن مستوجب عذاب خداوند می‌باشد. لذا در آموزه‌های اسلامی نیز آراستگی و رسیدگی به ظاهر سر و صورت و استعمال بوی خوش از ویژگی‌های مومنان شمرده شده و هزینه‌هایی که در راستای این مسائل پرداخت می‌شود اسراف نیست.

علی بن جعفر می‌گوید: از برادر امام کاظم(ع) در مورد کوتاه نمودن شارب پرسیدم که آبا از سنت است؟ فرمودند:آری

هم چنین باید اذعان کرد که در اسلام استفاده کردن از زیبایی‌های طبیعی مانند لباس‌های زیبا و متناسب، به کار بردن انواع عطرها و...نه تنها مجاز شمرده شده، بلکه به آن توصیه و سفارش نیز شده است و روایات زیادی در این زمینه از پیشوایان مذهبی در کتب معتبر نقل شده است. به عنوان نمونه امام کاظم می‌فرماید: "استفاده از عطرازشیوه های‌رسولان خداست."

حسن بن جهم می‌گوید: به محضر امام کاظم(ع) رسیدم. دیدم موی صورتش را با رنگ سیاه، رنگین نموده است. عرض کردم: فدایت شوم، محاسنت را رنگ کرده‌ای؟ فرمود: "همانا خضاب کردن پاداش دارد، خضاب و آراستگی موجب افزایش حفظ عفت زنان می‌گردد، زیرا بعضی از زنان بر اثر آن که همسران‌شان خود را نمی آرایند، به فساد و بی عفتی کشیده می‌شوند.

3-حقوق همسایگان
بی شک ائمه معصومین(ع) با اخلاق خوب با مردم برخورد کرده و ناملایمات را تحمل می کردند. زیرا برخورد خوب، مودبانه و محبت داشتن به مردم عامل موفقیت در تمامی زینه ها محسوب می شود. تجلی این مهم را می‌توان در تواضع فوق العاده پیامبران و ائمه معصومین (ع) در نظر داشت که این ویژگی بارز از زمان حضرت آدم(ع) تا ائمه معصومین (ع)، به عنوان اصل مهمی نزد آنان مطرح بود.

در حدیثی از علی بن یقطین از امام کاظم(ع) آمده است: در بنی اسرائیل مرد با ایمانی بود که همسایه کافری داشت. مرد بی ایمانی نسبت به همسایه با ایمان خود نیک رفتاری می کرد. زمانی که از دنیا رفت، خداوند برای او خانه‌ای بنا کرد که مانع از گرمای آتش گردد..... و به او گفته شد این به سبب نیک رفتار کردنت نسبت به همسایه مومنت می‌باشد.

4-امر به معروف و نهی از منکر
روش تبلیغی و راه و رسم امر به معروف و نهی از منکر امام (ع) شیوه مخصوصی داشت و ممکن نبود که نفس گرم و مسیحایی ایشان بر قلب مستعدی دمیده گردد و او از گناه بر نگردد که در ذیل به نمونه‌ای از آن اشاره می‌شود:

بشربن حافی از اهالی مرو بود و مدتی از عمرش را به گناه کاری و شهوات گذرانده بود. روزی امام کاظم(ع) از کوچه‌ای که خانه بشر در آن بود عبور می‌فرمود. زمانی که به در خانه بشر رسید اتفاقا در باز شد و یکی از کنیزکان بشر از خانه بیرون آمد. کنیز حضرت را شناخت و آن حضرت هم می‌دانست که این خانه بشر است. از کنیز سوال کرد: آقای‌تو آزاد است یا بنده؟ پاسخ داد: آزاد است. حضرت فرمود: چنین می‌نماید که گفتی، زیرا اگر بنده بود به شرایط بندگی عمل می‌کرد و از آقای خود اطاعت می‌نمود.

حضرت این سخن را فرمود و راه خود را در پیش گرفت و رفت. کنیز به خانه برگشت و گفته امام را برای بشر بازگو کرد. سخن حضرت در نهاد وجود او طوفانی به پا کرد و سخت منقلبش نمود. پای برهنه از خانه بیرون دوید و با رساندن خود به سمت امام از گناهان خود توبه کرد و راه و رسم اطاعت از معبود را در پیش گرفت و از آن جایی که زمان شرف‌یابی به محضر امام پابرهنه بود، به احترام حفظ آن لحظه سعادت‌بخش تا پایان عمر کفش نپوشید و همیشه پای برهنه راه می‌رفت و از این رو معروف شد به بشر حافی، یعنی بشر پابرهنه.

از آنجایی که امام به راه و رسم تبلیغ آگاه بود و می‌دانست با چه زبانی فرد آلوده را متنبه سازد، این گونه بشر را متنبه ساخت که از گذشته خود استغفار نمود و باقی مانده عمر خود را با پاکی و درستکاری سپری ساخت و یکی از مردان نامی و معروف تاریخ گردید.

خطیب بغدادی در تاریخ خود از یکی از علمای آن عصر به نام ابراهیم حربی نقل می‌کند که می‌گوید: "شهر بغداد عاقل‌تر و متین‌تر از بشربن حارث را در خود نپرورانده است. گویی که در هر موی او عقل و تدبیری نهفته است."

5-مدیریت صحیح مصرف
در حدیثی آمده است: اسحاق بن عمار از امام کاظم(ع) پرسید: "آیا اگر انسان دارای ده پیراهن باشد اسراف است؟". امام در پاسخ فرمود: نه و این خود موجب حفظ لباس‌های اوست. ولی اسراف آن است که لباس آبرومند (مهمانی) خود را در جاهای کثیف (مثلا هنگام کار) بپوشی. همان‌گونه که ملاحظه شد، در این روایت داشتن لباس‌های متعدد، خود نوعی‌ رعایت اعتدال و اقتصاد است، زیرا پوشیدن یک لباس به طور مداوم باعث کهنگی و فرسودگی می‌شود و لباس‌های متعدد دارای دوام بیشتری است.

بدین ترتیب روایت مذکور دلالت بر این مطلب دارد که اسراف تنها به جنبه کمی محدود نمی‌شود، بلکه درست و بهینه مصرف نکردن نیز از مصادیق اسراف به شمار می‌رود.
حال با این اوصاف بهتر می‌توان در این کلام نورانی امام کاظم(ع) تامل نمود که فرمودند: "هیچ دارویی نیست مگر این که دردی‌را تحریک می‌کند و هیچ چیز در بدن سودمندتر از امساک جز نسبت به چیزی که به آن نیاز دارد نیست."
علی غیاثی
طبقه بندی: مذهبی، 
ارسال توسط سرباز ولایت
آخرین مطالب
نظر سنجی
سطح مطالب سایت چگونه است ؟


شهدای شهرک ساحلی
پرتو ولایت

ندای همت

ولایت عشق

رزمنده جنگ نرم

شهید مجید رستمی
شهید داداش تبار
انعکــاس

جنــگ ســایبری

بصــیرت

سیاسی و مذهبی
شهید طالبی
شهید طالبی

نسیم یار

تربت

نعم المعین

انتظار نیوز

طریقت الهدی
شهید نعمت زاده
شهید نعمت زاده
سلمان فارسی
سلمان فارسی

گلچین سرا
شهید قلی تبار
شهید قلی تبار

سایت المبین

هیئت مکتب الحسین بابلسر

شهدای اجاکسر
شهید میرزاپور
شهید میرزاپور
شهدای گمنام
ذکرالله
شهدای سادات محله
راه روشن
امام علی علیه السلام
عمارعلی

امام علی
دو شهید محبوبی
مصباح
شهید نورانی
منتظران مهدی
شهدای شهرک آزادگان
شهدای شهرک آزادگان
پیوندها

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ