تبلیغات
سایت خبری تحلیلی مصباح - آبان یادآور 3 واقعه تاریخی از استکبارستیزی ملت ایران/ آمریکا مظهری از شیطان
سایت خبری تحلیلی مصباح
اقتصادمقاومتی،اقدام وعمل

13 آبان یادآور 3 واقعه تاریخی از استکبارستیزی ملت ایران/ آمریکا مظهری از شیطانبه گزارش مصباح؛ روز 13 آبان که در تقویم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.

تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در 13 آبان 1343، 13 آبان 1357 که روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی در 13 آبان 1358 عنوان این سه واقعه تاریخی است که نمی‌توان هیچ یک را از نظر اهمیت نسبت به دیگری اولی‌تر دانست چرا که هر کدام در دوره وقوع تاثیرگذاری خاص خود را داشته و شرایط را به نحوی تغییر داده‌اند.
13


تبعید امام خمینی به ترکیه 13 آبان 1343 که در این زمان در شب 13 آبان 1343، به دلیل مبارزاتی که امام با قانون کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی انجام داده بود، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله‌ور شدند، ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی ایشان را به ترکیه تبعید کردند. این سرآغار هجرتی بود که 14 سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بار آورد.

در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به روزهای سرنوشت‌سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا کردن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند.

صبح روز 13 آبان1357، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند. این جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند.

در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند.

دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و ... گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.

در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت.

به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه مازندران طی گفت‌وگویی درباره 13 آبان، اظهار کرد: تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران با ماهیت انقلاب اسلامی با اشراف امام انجام شد و از آنجایی که با ذات امام همگام بود، این اقدام نوعی حرکت استکبار ستیزی محسوب می‌شود.

محمود دیانی، افزود: کشور ایران با توجه به آسیب‌های فراوانی که از شرق و غرب به آن وارد شده بود باید چنین اقدامی را انجام می‌داد اما اقدامات جاسوسی سفارت خانه آمریکا در ایران در نهایت به شکل اسناد نشان داده شد.

وی تصریح کرد: لانه‌جاسوسی آمریکا در ایران علاوه بر اینکه مرکز جاسوسی بود، نوعی مرکز تضعیف مردم ایران نیز محسوب می‌شد، بنابراین تسخیر لانه‌جاسوسی آمریکا اقدامی طبیعی و همراه با آرمان‌های انقلاب بود.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه مازندران یادآور شد: از آنجایی که منطق تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در گذشته استکبارستیزی بود و همچنان نیز این هدف ادامه دارد، به نظر می‌رسد که غالب پایبندی ایثار و شهادت همچنان در میان مردم آشکار است.

این مسئول ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران تلاش کرد که فرهنگ اسلامی شهادت را در جامعه نهادینه کند.

دیانی افزود: فرهنگ شهادت به معنی ایثار، کاری بدون توقع زیاد، استکبارستیزی، زیر بار ذلت نرفتن و همان چیزی که از مجموع حرکت امام حسین(ع) می‌توان نتیجه گرفت، بنابراین باید این اقدام ملت ایران در استکبارستیزی و مبارزه با ظلم را در این روزها زنده نگه داریم.

وی با بیان اینکه در طول سال تلاش می‌شود تا در دانشگاه‌ها به فرهنگ شهادت توجه زیادی شود، گفت: در طول سال به منظور گسترش فرهنگ ظلم‌ستیزی و شهادت برنامه‌های مناسبی در هفته دفاع مقدس و بسیج برگزار می‌شود از جمله راهیان نور و همچنین اردوهای جهادی که نشانه فداکاری و از خودگذشتگی است و نیز عزاداری امام حسین(ع) که می‌خواهیم فرهنگ نپذیرفتن ظلم را در میان دانشجویان خود انجام می‌دهیم که این خود نشان از اقدامات فرهنگی در جامعه است.

دیانی با اشاره به اینکه در 13 آبان هم برنامه تبلیغاتی محیطی و برگزاری نشست از طریق بسیج دانشجویی برگزار می‌شود، تصریح کرد: انتظار این است که دانشگاه فرصتی تلقی شود تا به اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی جامعه عمل بپوشاند.

کارشناس سیاسی در گفت و گو با خبرنگار ما، درباره 13 آبان که روز استکبارستیزی است با بیان اینکه این روز به نام روز مبارزه استکبار جهانی نام‌گذاری شد، گفت: در اوایل انقلاب هنگامی که آمریکا با هدف چپاول وارد شده بود، دانشجویان به منظور تسخیر این لانه جاسوسی با حمایت امام وارد عمل شدند.

احمد حسینی، افزود: با توجه به دستاوردهای تسخیر لانه‌جاسوسی آمریکا اما متأسفانه شاهدیم آمریکا در حال ادامه دادن فعالیت‌هایی است که در گذشته انجام می‌دادند اما دولتمردان کشورمان همچنان بینش گذشته را در سر می‌پرورانند.

وی تصریح کرد: تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران موجب شد تا رابطه ایران با آمریکا کلا قطع و آمریکا با بحران چهار روزه مواجه شود.

حسینی یادآور شد: از زمان تسخیر لانه‌جاسوسی تا به حال اغلب کارشناسان این اقدام دانشجویان گذشته را تأیید کردند و از آن به عنوان انقلاب دوم نام می‌برند که به نوعی پیوستگی ملت با امام را نشان می‌دهد.

این کارشناس سیاسی، گفت: با تسخیر لانه‌جاسوسی بار دیگر مداخله‌جویی آمریکا در ایران ثابت شد، چراکه آمریکا مظهر شیطان است.

وی با بیان اینکه آمریکا همیشه در کشورهای مختلف قصد مداخله‌جویی دارد و به اصول خود پایبند نیست، گفت: آمریکا مظهر اصلی استکبار است و شایسته نیست که کشوری همانند ایران با چنین کشوری وارد مذاکره شود.

حسینی درباره اتفاقاتی که در دولت تدبیر افتاد که رهبری تاکتیکی به نام نرمش قهرمانانه ارائه و نقشه راه را نشان دادند و با اشاره به سخنان رهبری که فرمودند من به این مذاکره خوش‌بین نیستم اما شما مذاکره انجام دهید، یادآور شد: حال می‌بینیم که پس از برجام، ظریف در نیویورک اعلام می‌کند که تحریم‌ها بر روی کاغذ لغو شده و این خود نشان از بدعهدی آمریکا است و حتی رئیس بانک مرکزی هم اعلام کرد برجام دستاوردش هیچ بود.

وی با اشاره به اینکه دولت اصلاحات همیشه روی چهار نون نگرانی، نیازمندی، ناتوانی و نادانی فلج است، افزود: دولتمردانی کنونی با این تفکر روی کار آمدند که باید خود را به کشورهای غربی برای بهبود شرایط کشور وابسته کنند اما رهبری اقتصاد مقاومتی و توجه به درون و تولیدات داخلی را برای برطرف کردن نیازمندی‌هایمان مطرح می‌کند و دیپلماسی خنده را رد کردند.

حسینی با یادآوری اقدامات آمریکا، تصریح کرد: دولتمران نگرانند از اینکه آمریکا وقتی می‌گوید گزینه‌ها روی میز است به ایران حمله کند اما غافل از اینکه اگر آمریکا لحظه‌ای با این تفکر که می‌تواند ایران را فتح کند باید به این موارد بیأندیشد که در جنگ 33 روز لبنان و سوریه، آمریک ناموفق بود.

وی یادآور شد: وزیر امور خارجه ایران به دلیل نادانی خود در قضیه منا، در برابر وزیر یکی از این کشورهای بی‌ارزش زانو می‌زند که اجازه وارد شدن وزیر فرهنگ کشورمان را به وی بدهند.

این کارشناس سیاسی درباره نون دیگر دولت اصلاحات یعنی ناتوانی، گفت: هنگامی که دولتی وعده 100 روزه برای اصلاحات می‌دهد اما پس از سه سال به فکر ترمیم کابینه‌اش می‌افتد و سه وزیر بدون ربط به شرایط اقتصادی کشور را عوض می‌کند این نشان از ناتوانی دولت است.

وی افزود: در این دولت بحث استکبارستیزی به شدت کمرنگ شده و این موارد را می‌توان در پخش نشدن آهنگ حامد زمانی در شبکه سیما در سه سال اخیر و همچنین پخش نشدن فیلم سینمایی یتیم‌خانه استنباط کرد.

حسینی با بیان اینکه تا زمانی که این تفکر رابطه با بیگانه وجود دارد نباید انتظار داشته باشیم که کشورمان عزت گذشته خود را بدست آورد، گفت: در زمان تحریم، ایران به بسیاری از موفقیت‌ها رسید و به نظر می‌رسد گرگ همیشه گرگ است و اگر دولتمرانمان با نگاه به داخل و توجه به اقتصاد مقاومتی و روحیه استکبارستیزی را در خود تقویت کنند کشورمان به موفقیت‌های بسیاری دست می‌یابد.

به گزارش بلاغ، با توجه به همه دسیسه‌های دشمن در سال‌های پیش از انقلاب و پس از آن، حال آنان باید خود را از این خواب زمستانی بیدار کنند و بدانند که ایران با توجه به رهبر آگاه از استکبار و تحریم ترسی ندارد.

ایرانیان می‌توانند با تکیه بر یافته‌های خود به هدف انقلاب در زمینه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و بیش از همه در زمینه فناوری هسته‌ای دست یابد که این نیازمند تلاش و کوشش همان دانشجویانی دارند که در حال حاضر فرزندانشان بزرگ شدند و در این عرصه قدم نهادند.ارسال توسط سرباز ولایت
آخرین مطالب
نظر سنجی
سطح مطالب سایت چگونه است ؟


شهدای شهرک ساحلی
پرتو ولایت

ندای همت

ولایت عشق

رزمنده جنگ نرم

شهید مجید رستمی
شهید داداش تبار
انعکــاس

جنــگ ســایبری

بصــیرت

سیاسی و مذهبی
شهید طالبی
شهید طالبی

نسیم یار

تربت

نعم المعین

انتظار نیوز

طریقت الهدی
شهید نعمت زاده
شهید نعمت زاده
سلمان فارسی
سلمان فارسی

گلچین سرا
شهید قلی تبار
شهید قلی تبار

سایت المبین

هیئت مکتب الحسین بابلسر

شهدای اجاکسر
شهید میرزاپور
شهید میرزاپور
شهدای گمنام
ذکرالله
شهدای سادات محله
راه روشن
امام علی علیه السلام
عمارعلی

امام علی
دو شهید محبوبی
مصباح
شهید نورانی
منتظران مهدی
شهدای شهرک آزادگان
شهدای شهرک آزادگان
پیوندها

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ