تبلیغات
سایت خبری تحلیلی مصباح - افزایش صادرات و کاهش واردات
سایت خبری تحلیلی مصباح
اقتصادمقاومتی،اقدام وعمل
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 15 آذر 1395

افتخار دولت به یک موفقیت تقلبی!/ وقتی ارزان فروختیم و گران خریدیم

در حالی که دولت به افزایش صادرات و کاهش واردات در 7 ماهه اول امسال افتخار می کند، آمارها نشان می دهد تولیدکنندگان ایرانی کالاهای خود را - احتمالا از روی اجبار – ارزان تر فروخته اند. در مقابل، واردکنندگان کالاهای خارجی را گران تر از سال گذشته خریده اند!

 افتخار دولت به یک موفقیت تقلبی!/ وقتی ارزان فروختیم و گران خریدیمبه گزارش مشهدسر؛ در شرایطی که دولت به افزایش صادرات و کاهش واردات در هفت ماهه اول سال جاری می بالد، آمارها نشان می دهد این موفقیت ادعایی دلایل دیگری دارد که از قضا نشانه ضعف نظام اقتصادی دولت است نه قوت آن.

در ارزیابی آمارهای گمرک، به طور خلاصه می توان گفت وزن صادرات در این مدت بیش از ارزش و قیمت آن افزایش یافته است. به بیان دیگر، تولیدکنندگان ایرانی کالاهای خود را - احتمالا از روی اجبار – ارزان تر فروخته اند. در مقابل، وزن واردات نیز بیش از ارزش آنها کاهش یافته؛ به عبارت ساده تر، ایران کالاهای خارجی را گران تر از سال گذشته خریده است.
علت اصلی ا

 
كالاهای صادراتی ایران ارزان شدند


روزنامه جوان گزارش داده است که تغییرات میزان صادرات در هفت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته حاكی از آن است كه افزایش وزن صادرات غیرنفتی ایران به مراتب بیشتر از افزایش ارزش آن است، به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت كه متوسط ارزش و قیمت كالاهای صادراتی ایران در سال جاری نسبت به سال گذشته با كاهش همراه بوده است؛ به عبارت دیگر كالاهای ایرانی در سال جاری ارزان‌تر از سال گذشته به فروش رفته‌اند و كاهش قیمت‌ها خود نیز ممكن است یكی از دلایل افزایش صادرات باشد.

 


حال آنكه در صورتی كه این كاهش قیمت به دلیل كاهش هزینه‌های تولید در ایران و قیمت تمام شده محصولات باشد، امری مثبت تلقی شده و می‌تواند زمینه‌ رقابت‌پذیری بیشتر كالاهای ایرانی و جذب بازارهای صادراتی بیشتر را فراهم آورد، اما در طرف مقابل اگر به دلیل ركود داخلی و جهانی تولیدكنندگان مجبور به صادرات كالاهای خود با قیمتی پایین‌تر از برنامه‌ریزی خود شده باشند، این امر در بلندمدت مشكلات بیشتری را برای تولیدكنندگان به وجود خواهد آورد.


با این تفاسیر با توجه به شرایط تولید در طول یك سال گذشته و عدم تغییرات اساسی در میزان مالیات، فضای كسب ‌و كار، ركود و. . . بعید به نظر می‌رسد كه هزینه‌های تولید برای تولیدكنندگان كاهش یافته باشد و احتمال این موضوع كه صادركنندگان تنها برای فروش محصولات خود اقدام به كاهش قیمت كرده باشند، بیشتر به نظر می‌رسد.

افزایش قیمت كالاهای وارداتی به ایران


در طرف مقابل آمار مقایسه‌ای واردات هفت ماهه ایران نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد كه میزان واردات از نظر وزنی بیش از ارزش آن كاهش داشته است، بنابراین در این سوی ماجرا، عكس موضوع قبلی اتفاق افتاده و متوسط قیمت كالاهای وارداتی به ایران با افزایش همراه بوده است. در واقع هر چند میزان واردات در این مدت از نظر وزنی حدود 7 درصد كاهش داشته است، اما این میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته تقریباً تغییر ارزش چندانی نداشته و این امر حاكی از گران‌تر شدن واردات كالا برای ایران است.


با این حال دولت كماكان معتقد است در راستای اهداف خود صادرات را افزایش و واردات را كاهش داده است و از دیگر سو برخی از كارشناسان نیز معتقدند كاهش واردات صرفاً امری مثبت تلقی نمی‌شود و ممكن است مشكلاتی را برای تأمین مواد اولیه تولیدكنندگان داخلی ایجاد كند؛ مانند نایاب شدن شكر و افزایش قیمت ناگهانی آن‌ كه برخی كارشناسان آن را به دلیل سیاست‌های نادرست دولت در واردات این محصول می‌دانستند.
طبقه بندی: اقتصادی، 
ارسال توسط سرباز ولایت
آخرین مطالب
نظر سنجی
سطح مطالب سایت چگونه است ؟


شهدای شهرک ساحلی
پرتو ولایت

ندای همت

ولایت عشق

رزمنده جنگ نرم

شهید مجید رستمی
شهید داداش تبار
انعکــاس

جنــگ ســایبری

بصــیرت

سیاسی و مذهبی
شهید طالبی
شهید طالبی

نسیم یار

تربت

نعم المعین

انتظار نیوز

طریقت الهدی
شهید نعمت زاده
شهید نعمت زاده
سلمان فارسی
سلمان فارسی

گلچین سرا
شهید قلی تبار
شهید قلی تبار

سایت المبین

هیئت مکتب الحسین بابلسر

شهدای اجاکسر
شهید میرزاپور
شهید میرزاپور
شهدای گمنام
ذکرالله
شهدای سادات محله
راه روشن
امام علی علیه السلام
عمارعلی

امام علی
دو شهید محبوبی
مصباح
شهید نورانی
منتظران مهدی
شهدای شهرک آزادگان
شهدای شهرک آزادگان
پیوندها

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ